Energie lacnejšie

Energetický certifikát je posledné mesiace čoraz viac spomínaný. Najviac ho môžete vidieť v súvislosti s novostavbami. Práve nová legislatíva určuje novostavbám vyhotoviť energetický certifikát budovy a doložiť ho ku kolaudácii. Dôvodom je nutnosť dosiahnutia energetickej triedy A0, ktorá zabezpečí nízko nákladovú domácnosť. Ak plánujete stavbu a neplánovali ste nízko nákladovú domácnosť, zrejme budete musieť svoje plány zmeniť. Energetický certifikát ku kolaudácii a povinnosť dosiahnuť najvyššiu prípustnú energetickú triedu celej nehnuteľnosti A0 sa teraz týka už každého.

energetický certifikát

V prípade, že máte starý dom a plánujete iba rekonštrukciu na zabezpečenie zníženia spotreby vo svojej domácnosti, ani vám sa vyhotovenie energetického certifikátu zrejme nevyhne. Dôvodom je zistenie aktuálnej spotreby domácnosti. Staršie nehnuteľnosti väčšinou používajú na vykurovanie či ohrev vody aj starý typ kotlov, ktoré majú vysoké spotreby energií. Ak chcete znížiť spotrebu energií na chod svojej domácnosti, mali by ste začať práve tu. Dôležité je vymeniť starý elektrický či plynový kotol za modernejšiu technológiu, ktorá sľubuje zníženú spotrebu na rovnaké množstvo vykurovania.

vykurovanie

Najmä pri realizácii obnovy staršej nehnuteľnosti financovanej štátom bude energetický certifikát nutnosťou. A ako to je v prípade bytu? Pri prerábke bytu sa nezaoberáme vykurovacím telesom, pretože väčšina bytov má vykurovaciu jednotku nastavenú pre celú bytovku. Takisto nemôžeme samostatne riešiť zateplenie či prerábku strechy. Pri bytoch však aj od vás môžu žiadať energetický certifikát. A to konkrétne pri predaji alebo aj prenájme. Energetický certifikát pri predaji nehnuteľnosti nie je povinný, ale množstvo záujemcov oň má záujem, vzhľadom na stále rastúce ceny energií. Je už iba na vás, či si dáte energetický certifikát na byt vyhotoviť.