Mobilné bývanie

Mobilné domy alebo mobilné chatky sa tešia popularite nie len v zahraničí, ale pomaly sa tento trend dostáva aj k nám. Môže to byť vhodné riešenie, ak si vlastné bývanie nemôžete zabezpečiť z rôznych dôvodov, alebo máte pozemok na ktorom nemôžete postaviť klasický rodinný dom či chatku. Nepochybne najväčšou výhodou mobilných domov je, že na ich stavbu nepotrebujete stavebné povolenie. Čiže môžete stavať aj na pozemku, kde by ste stavebné povolenie nedostali. Mobilné domy alebo chatky nemajú popisné číslo a teda sa nejedná o nehnuteľnosť ako takú, a preto nepotrebujete stavebné povolenie. Niektoré stavebné úrady aspoň vyžadujú ohlásenie o umiestnení stavby je to však veľmi individuálne.

mobilný dom

Ďalšou veľkou výhodou mobilných domov alebo chatiek je to, že v nich môžete bývať okamžite a nemusíte čakať roky, kým môžete plnohodnotné bývať vo svojom dome alebo chatke. Nevýhodou je, že nie si na ne možné zobrať klasickú hypotéku od banky. Sú síce iné možnosti ako bezúčelová pôžička alebo americká hypotéka, avšak majú oveľa nevýhodnejšie úroky. V mobilných domoch alebo chatkách sa dá plnohodnotné bývať po celý rok. Mobilné chatky sa dodávajú rovno zateplené. Mobilné domy sú síce dodávané bez zateplenia, ale nie je problém dodatočne ich zatepliť. Každý mobilný dom je dodávaný rovno so zabudovanou kuchynskou linkou a sociálnym zariadením.

mobilný dom

V ponuke sú aj mobilné domy, ktoré sú kompletné vybavené vrátane spotrebičov, sedačkou či spálňou. Stačí si len priniesť svoje veci a môžete bývať. V ponuke nájdete aj mobilné domy, ktoré sú určené pre podnikateľov. Môžete tak mať svoju kanceláriu, predajňu alebo rýchle občerstvenie. Zásadný rozdiel medzi mobilným domom a chatkou je v použitých materiáloch. Mobilná chatka sa vyrába z dreva alebo kvalitného plastu a je na nerozoznanie od bežnej chatky. Mobilný dom zasa vyrába z plastu alebo plechu a pripomína skôr karaván.